ROZHOVOR S FOTOGRAFEM ARCHITEKTURY ALEŠEM VYSLOUŽILEM

Low RESales vyslouzil photography Ales 1 Aleš Vysloužil

 

Aleš Vysloužil - rodák z České republiky, působící v Dubaji. Fotograf se specializací na architekturu, stavebnictví, interiéry, komerční prostory a letecké snímkování.

 

Jak dlouho se profesionálně věnujete fotografování?

Profesionálně se věnuji komerční fotografii architektury 3 roky. Fotografii se ale celkově věnuji okolo 15 let.

Chtěl jste se stát vždy fotografem architektury, nebo jak jste k této práci dospěl?

Nikdy jsem si nemyslel, že bych se stal profesionálním fotografem. Nikdy mě to ani nenapadlo a dokonce jsem netušil, že taková specializace existuje. Vystudoval jsem Architekturu and Pozemní stavby a myslel jsem si, že se budu věnovat stavařině celý život. Jako stavební inženýr jsem dostal nabídku pracovat jako statik a konzultant v Dubaji, SAE. Během moji práce jako statik jsem občas fotografoval pro firmy, které jsem pracoval, ale full time jsem se rozhodl později. Bohužel to nenapadlo mě, ale mého kamaráda, který mě do toho nakopnul a mě fotografovaní budov a interiéru nadchlo.

A jaká byla vaše úplně první fotografie?

Ha ha, neprodejná.

A slovně publikovatelná? :) Co ztvárňovala?

Moje první fotka/fotky, které mě měly dovézt do světa komerční fotografie, byla kupa děti ve školce, kam moje dcera v tu dobu chodila. Jelikož jsem nevěděl, jak se začít živit jako fotograf, můj kamarád mi dal úkol jít do školky a nabídnout jim fotky (nakonec to byla práce zdarma). Tak jsem se vydal do školky a bylo. Další fotky, co mě měly dovézt do světa komerční fotografie, byly závody na kolech. Organizátorům se fotky líbily a pozvali mě na druhé kolo focení. Ale nikdy jsem neviděl ani korunu.  

Jaký je váš největší zážitek z dosavadních focení?

Wou, to je složitá otázka, protože téměř každé focení má své kouzlo. Mě to hodně baví, proto si odnáším zážitek vždy. Největší zážitky mam s mezinárodních zakázek, protože je to takový sen asi každého fotografa mít klienty, kteří vás posadí na letadlo, potom do hotelu a ještě zaplati za vaši práci jako fotograf. Začátkem tohoto roku jsem byl na advertising assignment v Jeddah, Saudi Arabia a to mě dost nadchlo. Vždy jsem chtěl cestovat do Saudi a teď se mi to povedlo již několikrát. 

Jaký byl váš prozatím nejoblíbenější projekt?

Jeden z mých oblíbených projektů byl King Abdullah Petroleum Studies and Research Centre by Zaha Hadid Architects v Riyadh, Saudska Arabie. 

Jak jste se k takové zakázce dostal? Pro nezasvěcené: jde o neziskovou instituci pro nezávislý výzkum globální energetické ekonomiky založenou Saúdskou radou ministrů.

K této zakázce jsem se dostal celkem náhodou přes mého klienta, který mě poslal do Saudi fotografovat 4 projekty. S tímto klientem jsem se taky podíval do Mumbai, India, kde jsem pro něj fotografoval další projekt.  

Máte rád nějaký konkrétní sloh?

Zatím asi ne :) Baví mě ale fotografovat projekty s interakcí lidi. Lidi jsou součástí projektu a finální fotografie. 

Kdo vás inspiruje nebo inspiroval?

Fernando Guerra, Mike Kelley, Adam Mork, Julius Shulman and more… 

Jaké jiné náměty vás lákají?

Portraits, Life style a lezeni po skalách, bouldering 

Už jste s něčím z toho začal?

Portraits fotografuji, když se moji klienti na mě obrátí s potřebou. Nesnažím se prodávat jako portait photographer, ale Architectural. Dokonce jsem během COVID založil malou neziskovou iniciativu Impression Session DXB, kde jsme fotografovali portréty lidi, kteří přišli o práci a chtějí si vylepšit portrét pro CV a LinkedIn profil. Tady jsou články z press. 

 

www.photoales.com Aleš Vysloužil

Obdržel jste nějaké ocenění?

Ještě ne.

Vystavujete? Kde?

Ještě ne.

Máte nějaký fotografický sen?

Snů je spousta.

Čím fotíte?

Canon 5DsR + Tilt Shift lenses.

Co děláte kromě fotografování?

Hodně se věnuji lezení, tréninku a moji milované dceři.

 

 

Jak starou máte dceru?
 
Moje dcera se jmenuje Leyla a má v lednu 5 roku. 

Co byste poradil mladým umělcům na začátku kariéry?

Stanovte si svoji cenu a neprodávejte se pod ni. Uvědomte si, zda je to cesta, kterou chcete jít příštích 20, 30, 40 let a veškeré kroky co děláte, berte jako dlouhodobou investici.

 

Děkuji za rozhovor a přeji vám stálost v pestrých zakázkách.

Firemní­ profil

Novinky e-mailem

Souhlasím s podmínkami GDPR

Přihlásit se

Logo star-snippets.com

Notice: Undefined index: fotograficke-sluzby.eu in /var/www/web14/htdocs/application/modules/site/controllers/StarController.php on line 437

Notice: Undefined index: fotograficke-sluzby.eu in /var/www/web14/htdocs/application/modules/site/controllers/StarController.php on line 439