ROZHOVOR S FOTOGRAFEM ARCHITEKTURY MARKEM ONDRÁČKEM

Ja Kyjov orez Marek Ondráček

 

Pro zachycení architektury jakéhokoli charakteru a účelu se využívají fotografové architektury. Jedná se o techniku snímání spadající pro takzvanou krajinářskou fotografii. K architektuře na fotografii se zpravidla vyjadřují nejen architekti samotní, jimž jde především o zachycení detailů, ale i samotní investoři a stavitelé. Zatímco investoři na fotografiích vítají celkově reprezentativní charakter zachycení budovy, stavitelé na fotografii očekávají estetický dojem celkové stavby. Jak se to daří fotografu Marku Ondráčkovi? Posuďte sami.

 

Divadelni 3 m podp Marek Ondráček

 

Jak dlouho se profesionálně věnujete fotografování?

Zakázky jsem nárazově fotil už od roku 2012, ale od 2019 se fotografování interiérů a exteriérů, stejně jako fotografickým workshopům, věnuji intenzivněji.

Chtěl jste se stát vždy fotografem architektury, nebo jak jste k této práci dospěl?

Trochu od obojího - vždy jsem měl rád architekturu a chodíval do centra Prahy obdivovat zejména (novo)gotické a renesanční stavby. Jinak pro mě vždy bylo důležité zejména fotografování krajiny, postupně jsem ale začal fotit také budovy a zjistil, že také to mě baví a je to zase trochu nová výzva.

 

 

Exterier2 m Marek Ondráček

 

Obdiv novogotiky a renesance vám zůstal nebo jste přesedlal na moderní architekturu?

Mám rád historii, zejména středověk a dobu Karla IV. Nejvíce mě tedy už od mala uchvacovala gotika, případně zmíněná novogotika a renesance. Moderní architektura ve mě vyvolává trochu rozpaky - někdy v ní vidím jen snahu šokovat a hlavně být vidět, leckdy na úkor okolních staveb, které mají třeba i historickou hodnotu. Naštěstí je spoustu staveb a architektů, kteří mají originální, ale citlivý přístup, nechtějí popírat a zastínit své předchůdce, ale přitom se dokáží prosadit při zachování rázu okolí.

 

 

 

A jaká byla vaše úplně první fotografie?Pergola 1 done m podp Marek Ondráček

Když pominu, že mi někdy jako malému klukovi dali rodiče foťák do ruky, abych je vyfotil, vzpomenu si na první fotografii, která se většímu počtu lidí zalíbila, a to byla fotka odkvetlé pampelišky a z ní odlétajících "padáčků". Focená digitálním kompaktem, špatně zaostřená, ale i tak měla něco do sebe:-).

Jaký je váš největší zážitek z dosavadních focení?

Ono každé focení je zážitek a těžko vybírat. Zejména při focení krajiny je člověk leckdy na těžko přístupných místech na skalách a zažívá úžasné podmínky, které počasí umí vyčarovat. Asi nejvtipnější zážitek z poslední doby bylo ale focení plzeňského nádraží pro SŽDC, kdy jsem stál se svojí tehdy ještě snoubenkou na mostě nad nádražím, čekal na tmu a na projíždějící vlak a čekání prokládal zkoušením tanečních kroků svatebního tance vedle projíždějících aut, neboť o týden později jsem se měl ženit:-).

Jaký byl váš prozatím nejoblíbenější projekt?

Projekt, který jsem si velmi považoval, že ho mohu realizovat, bylo focení kalendáře SŽDC (Správa železnice) pro rok 2021, kdy jsem cestoval po celé ČR a fotil 13 jejich nejvýznamnějších staveb (většinou rekonstrukce nádraží a stanic, příp. viadukty). Byl to opravdu velký a poměrně náročný projekt, ale byla pro mě radost ho fotit.

 

Kdo vás inspiruje nebo inspiroval?Untitled3 m podp Marek Ondráček

Z fotografů např. Marc Adamus, Elia Locardi, Mike Kelley, Martin Rak, Daniel Řeřicha, Ladislav Renner a další. Jinak stále více hledám inspiraci také u impresionistických malířů

Proč právě impresionističtí malíři?

Protože malovali to, co se dnes snaží fotografové zachytit pomocí fotoaparátu. Byli to předchůdci dnešních krajinářských fotografů a uměli krásně pracovat s přirozeným světlem a atmosférou. Měli perfektně zmáknuté postupy, které se dnes fotografové snaží osvojit, často kostrbatě z různých zdrojů z internetu apod. V klasických dílech impresionistických malířů jako byl Monet, van Gogh či Renoir vidím velký prostor pro inspiraci a naučení se něco o kompozici, barvách atd.

 

 

ZS Amos Psary1 m podp Marek Ondráček

 

Jaké jiné náměty vás lákají?

Vedle klasické krajinářské fotografie a zakázkového focení architektury si také pozvolna rozjíždím svůj Projekt Tulák, inspirovaný fantasy filmy, hrami a knihami. Láká mě také minimalističtější pojetí fotografie krajiny i architektury.

Obdržel jste nějaké ocenění?

Vyhrál jsem několik lokálních soutěží, zejména s magazíny jako FotoVideo a Naše příroda. V zahraničních soutěžích jsem se několikrát umístil v TOP výběru.

Vystavujete? Kde?

V roce 2017 proběhla má první výstava Krajina Bytí, kde jsem vystavoval krajinářské fotografie společně s kamarádem Milanem Strachotou. Na jaře 2020 měla proběhnout výstava v ČZU, ale zmařil jí koronavirus a vládní opatření. Snad k ní tedy dojde v roce 2021.

Máte nějaký fotografický sen?

Velmi mě láká pořádat workshopy v zahraničí. Letos (2020) se měl konat první v mém milovaném Slovinsku, ale bohužel neproběhl kvůli koronaviru. Snad se tedy zadaří v příštím roce. A již léta bych rád navštívil Nový Zéland a samozřejmě ho celý procestoval a nafotil.

Čím fotíte?

Fotím Olympusem, konkrétně fotoaparátem OM-D E-M1 Mark II (ale brzy zřejmě přejdu na Mark III) a skvělými profesionálními objektivy M.Zuiko Digital řady PRO.

Co děláte kromě fotografování?

Dříve jsem se primárně věnoval muzice, dnes je to spíše příležitostný koníček. Jinak koketuji také s tvůrčím psaním a stále více se zabývám tématy soběstačnosti a udržitelného, přírodě blízkého způsobu života, stejně jako duchovními tématy, což je vše provázáno s mou stoupající láskou k přírodě.

Znamená to, pokud nejsem příliš osobní, že jste si v přírodě uvědomil, že by mohl existovat Stvořitel a svět nevznikl náhodou, tedy evolucí?

Jak vznikl svět, až tak moc neřeším, podstatné je, že tu je. A v přírodě může člověk snadno pocítit, jak je vše kolem nás propojené a živé. Když na něj hledíte z nějaké hory či kopce, snadno si uvědomíte, jak jste v tom světě maličcí, a přitom nedílnou součástí toho všeho.

Už podruhé jste zmínil muziku. Prozradíte našim čtenářům, jakému žánru se věnujete?

Teď již žádnému, ale od puberty jsem si oblíbil tvrdší žánry, všemožné odnože rocku a metalu, což jsem také jako kytarista hrával. Dnes už poslouchám všechno možné, ale na kvalitě muziky mi stále záleží. Typicky se dnes učím spíše písně k táboráku a zalíbení jsem našel v country a hlavně bluegrass.

Co byste poradil/a mladým umělcům na začátku kariéry?

Já se zpočátku rozvíjel poměrně pomalu, jelikož focení pro mě bylo až na druhém místě po muzice. To se pak změnilo, nicméně studoval jsem ho pouze ze zdarma dostupných článků na internetu a z časopisů. Tím jsem se ale v přehršli leckdy protichůdných informací a postupů spolehlivě zamotal. Pomohlo mi až, když jsem se nebál si zaplatit video tutoriály od zkušeného fotografa. To je tedy moje rada - nebojte se do svého rozvoje investovat a jít za někým, kdo už má zkušenosti a umí je předat, může vám to ušetřit měsíce a léta marných snah:-).

Děkuji za rozhovor a přeji vám, aby vaše profesní plány, o kterých jste se zmínil, vyšly.

 

KONTAKT NA MARKA: ZDE

Firemní­ profil

Novinky e-mailem

Souhlasím s podmínkami GDPR

Přihlásit se

Logo star-snippets.com

Notice: Undefined index: fotograficke-sluzby.eu in /var/www/web14/htdocs/application/modules/site/controllers/StarController.php on line 437

Notice: Undefined index: fotograficke-sluzby.eu in /var/www/web14/htdocs/application/modules/site/controllers/StarController.php on line 439