Rozhovor s fotografem krajin Jaroslavem Klinským

Jaroslav Klinský

Jak dlouho se profesionálně věnujete fotografování?

Od roku 2014

 

Chtěl jste se stát vždy fotografem krajin, nebo jak jste se k této práci dostal?

V mládí jsem nefotil vůbec - nebyla příležitost. Začal jsem fotit po roce 1973 a hlavně od roku 1978, kdy jsem si pořídil svůj první fotoaparát - Praktika LTL3.

 

A jaká byla vaše úplně první fotografie?

První byla určitě černobílá na kinofilm - asi z první dovolené po svatbě.

 

 

Jaký je váš největší zážitek z dosavadních focení? Jaroslav Klinský2

Rád fotím z neobvyklých míst - např. střechy domů, kam se dá dostat. Ale asi největší zážitek je vždy z letu balónem. I když jsem letěl už osmkrát, tak každý let je jiný a zážitky také.

 

Jak se na střechy dostáváte? :)

Jedno pořekadlo říká: Líná pusa holé neštěstí. A když se chci někam dostat, zkouším majitele domu, nebo někoho, kdo by byl ochoten mne tam pustit. Někdy mne inspirují pohledy z let dávno minulých. A potom počkat na ten správný okamžik, kdy je dobré světlo.

 

 

 

 MG 9060 Jaroslav KlinskýJaký byl váš prozatím nejoblíbenější projekt?

Rád fotím mé rodné město Hradec Králové, potom i Orlické hory, kam se rád vracím v každé roční době. Ze získaných fotografií vytvářím už několik let kalendáře - byly to hlavně nástěnné, v letošním roce poprvé i stolní.

 

Jsou ještě nějaké kalenráře pro příští rok v prodeji?

K prodeji ještě nějaké jsou, ale docela rychle ubývají. Fotky, které pro ně byly použity jsou zde:

 

 

 

Jak jste říkal, vašimi oblíbenými místy jsou Hradecké Králové a Orlické Hory. Co byste k tomu ještě dodal?

Orlické hory - tam jsem jezdil už od dětství, ale jen na Deštnou. V roce 2012 jsem měl mít výstavu v Muzeu v Deštném, ale bylo málo fotek z dalších míst Orlických hor. Tak jsme se ženou nebo i já sám cestoval po Orlických horách a poznával nová místa. A to trvá dosud - vždy je něco nového, co lze najít a nafotit.

 

Jaké nejextrémnější podmínky jste zažil?

Příliš extrémní podmínky nevyhledávám, ale mráz či vítr jsem už zažil. A není nad východ slunce na horách - ať už v zimě, ale i v létě.

 

Kdo vás inspiruje nebo inspiroval?

Nemám žádného fotografa, ke kterému bych se vracel. Zaujmou mne fotografie místa, které se mi líbí. A někdy se podaří i na to místo se dostat. Ale fotka nikdy nebude stejná - vždy je jiné světlo, pohled fotografa, roční období atd.

 

Jaké jiné náměty vás lákají? MG 6430 Jaroslav Klinský

Mám rád krajinu - hory, ale také už docela dost dlouho fotím lidi - koncerty, svatby. U každé akce je to jiné.

 

Obdržel jste nějaké ocenění?

Ocenění jsem zatím žádné nedostal. V současné době mne těší, když se fotky líbí a lidé si je vyberou - buď v kalendáři, nebo jako fotoobraz. V současné době mi stačí, že mé fotografie se líbí a mnozí mne již znají.

 

Vystavujete? Kde?

Autorskou výstavu jsem měl v roce 2015 s námětem Hradec Králové - mé rodné město a v únoru 2016 jsem výstavu v elektronické podobě v Infocentru v Hradci Králové. A jak jsem se již zmínil - v roce 2012 byla moje první výstava s námětem Orlické hory v Muzeu zimních sportů v Deštné v Orlických horách.

 

 MG 5376 Jaroslav Klinský

 

Máte nějaký fotografický sen?

Snů by bylo... Podívat se do Skotska, navštívit parky západu USA a těch míst by bylo opravdu hodně. Ale myslím, že v současné době to budou jen sny. Ale vystačím si i s horami, které máme tady blízko - Krkonoše, Orlické hory, trochu dál Šumava a také hory na Slovensku.

 

Čím fotíte?

Dva roky jsem nyní používal bezzrcadlovku Canon EOS R, ale prodal jsem ji a čekám na Canon EOS R5 - také bezzrcadlovka. A protože ještě není, používám Canon EOS 5D MII.

 

 

Co děláte kromě fotografování?

Celý můj pracovní život mne živil úplně jiný obor - elektro. Ten vykonávám i nyní a k tomu i fotím. Vzhledem k mému věku (70) již nemusím hledat zakázky, abych se uživil. Pokud bych se měl živit jen focením, bylo by to složitější. Vše je o kontaktech a o jménu, které si člověk během doby udělá.

 

Co byste poradil mladým umělcům na začátku kariéry?

Trochu bych parafrázoval slova jistého muže z minulosti: fotit, fotit a zase fotit. Všímat si, co mi druzí říkají k záběru a poučit se z toho. Jinými slovy: být pokorný a nemyslet si, že jsem hvězda.

 

Děkuji za rozhovor a přeji vám ještě mnoho let s fotoaparátem v ruce.

 

Kontakt na pana Jaroslava: ZDE

Firemní­ profil

Novinky e-mailem

Souhlasím s podmínkami GDPR

Přihlásit se

Logo star-snippets.com

Notice: Undefined index: fotograficke-sluzby.eu in /var/www/web14/htdocs/application/modules/site/controllers/StarController.php on line 437

Notice: Undefined index: fotograficke-sluzby.eu in /var/www/web14/htdocs/application/modules/site/controllers/StarController.php on line 439