Rozhovor s fotografem produktové fotografie Lubomírem Buchtou

Lubomir Buchta profesionalni fotograf

Fotografický žánr produktové fotografie je především zachycení prodávaných předmětů pro eshopy. Produktovou fotografii lze ovšem najít také na letácích a jiných propagačních materiálech. Má za cíl zachytit design, konstrukci a důležité části foceného předmětu. Lubomír Buchta je jedním z fotografů, který se tomuto oboru věnuje.

 

Jak dlouho se profesionálně věnujete fotografování?

Nevím jestli už se ze mě stal profesionál:-) Pořád se mám co učit. 

 

  

Chtěl jste se stát vždy fotografem produktové fotografie nebo jak jste k této práci dospěl?

Nechtěl. Nikdy to nebyl cíl, spíš zábava. K focení jsem se dostal už jako dítě, kdy mi děda půjčoval svoji Yashicu, ze které jsme pak v koupelně vyvolávali filmy a v temné komoře na půdě fotky. S dospíváním pak zájem o focení ustoupil jiným aktivitám. O patnáct let později jsem se náhodou dostal na jeden fotografický workshop a hrozně mě to začalo bavit. Nejen produktovka.

 

DSC4986 Edit Lubomir Buchta

 

Máte na mysli takové dítě, jako je na fotografii, kterou jste nám poskytl?

Ano, to jsem já. Co si vybavuji, tak k focení jsem se dostal až o něco později.

 

A jaká byla vaše úplně první fotografie?

To si nepamatuji, jako dítě jsem fotil co mi přišlo zajímavé, myslím že to byla naše kočka a pak dům.

 

Jaký je váš největší zážitek z dosavadních focení?

Zážitek z focení? Drtivá většina zakázek je jen práce, kde nemám čas na zážitky, musím se soustředit a odvést ji co možná nejlépe. Dost často je u focení zadavatel, nebo někdo z kreativy, takže fakt jen práce. Zážitky mám spíš s klienty, ale to je jiná kapitola. 

 

 

 

Jaký byl váš prozatím nejoblíbenější projekt?DSC9127 Lubomir Buchta

Každý má něco svého. Obecně nejoblíbenější jsou ty, kde mám volnou ruku. Zákazník řekne "Líbí se mi vaše práce, tady máte produkty a něco s tím vymyslete, rád si za kreativu připlatím." Důvěra ze strany klienta, takové jsou mé nejoblíbenější.

 

Je nějaká oblast produktů, které fotíte nejraději?

Nejraději bych fotil luxusní hodinky.

 

Jedná se jen o zálibu fotografickou nebo si dopřejte luxusní hodinky i na ruce?

Pro chlapa jsou hodinky to, co pro ženu šperky. Pár hodinek jsem si dopřál, nejsou vyloženě luxusní, ale pro mě mají hodnotu. Fotit hodinky je dost náročná disciplína, musíte něco umět, vědět co děláte. Je to dost práce nejen při focení ale i při postprodukci, proto by mě to bavilo. Není to ani tak záliba jako spíš výzva.

 

Fotíte především ve svém ateliéru nebo se snažíte fotit u klienta?

O nic se nesnažím. Nabízím oboje, fotí se kde to vyhovuje klientovi. Nicméně převažuje focení v ateliéru. Některé věci v ateliéru fotit nejdou, z realizovaných zakázek to byly například pekařské pece, průmyslové klimatizační jednotky, atd. Některé produkty se fotí na lokacích, při použití v běžném životě, takže ani v ateliéru, ani u klienta.

 

produktova fotografie na socialni site Lubomir BuchtaDostáváte věci, které fotíte jako dárky od zákazníků?

Jo, říkají pak si to nechte, ale vždy produkty vracím. Výjimkou jsou produkty, které už by po focení nešly prodat, ty se pak rovnou vyhodí, popřípadě sní.

 

 Kdo vás inspiruje nebo inspiroval?

Ikdyž to nemá s produktovou fotografií nic společného, tak třeba Helmut Newton (protože si fotil co ho bavilo), Richard Avedon (pro jeho portréty), Robert Demachy (pro pokusy s kombinováním technik), Annie Leibovitz (pro to jak ke své práci přistupuje), nebo třeba Mario Testino (pro to jak o práci přemýšlí).

 

 

 

 

Jaké jiné náměty vás lákají?srdce Lubomir Buchta

Náměty? Ty nijak nelákají, prostě je musíte najít, vymyslet, vytvořit. Jestli náměty, tak u produktovky je mi námětem to co stojí za produktem samotným, třeba ten, kdo ho vyrobil, to z čeho je vyroben, nebo jakému účelu slouží. Především je to ale námět finanční, snažím se produkt vyfotit tak, aby se dobře prodával. Pokud myslíte jaká témata mě lákají na focení, tak je to každý měsíc něco nového. Ve fotce jsou nějaké trendy, stejně jako asi ve všem, takže je to pořád něco nového. Bohužel moc času na vlastní projekty nemám.

 

 

 

Obdržel jste nějaké ocenění?

Nikdy jsem o žádné neusiloval.

 

Vystavujete? Kde?

Ne. Na výstavy chodí divná sorta lidí. Nedělám uměleckou fotku, takže nemám důvod vystavovat.

 

Máte nějaký fotografický sen?

Vždy, když vyjde nějaká novinka: třeba nový foťák, nové sklo, tak sním o tom jak moc bych to potřeboval.

 

Jak často se tyto sny stávají skutečností? :)

Až doslouží původní technika, nebo když přijde zakázka, při které se bez nějaké novinky neobejdu. Jinak nevidím důvod proč utrácet za nové vybavení, když současné funguje a dostačuje.

 

Čím fotíte?

Značku neřeknu, nikdo mi za reklamu nezaplatil. Vyzkoušel jsem celou řadu výrobců a aktuálně zůstávám u značky, se kterou budu spokojen, dokud někdo nevymyslí něco lepšího.

 

Co děláte kromě fotografování?

Online marketing, internetové stránky, vše co se týká podnikání na www.

 

Co byste poradil mladým umělcům na začátku kariéry?

Neptejte se jestli jsou vaše fotky dobré, foťte co vám přináší radost, dělejte co vás baví.

 

Děkuji za rozhovor a přeji vám, aby se vaše výzva: focení hodinek, stala častou skutečností.

Firemní­ profil

Novinky e-mailem

Souhlasím s podmínkami GDPR

Přihlásit se

Logo star-snippets.com

Notice: Undefined index: fotograficke-sluzby.eu in /var/www/web14/htdocs/application/modules/site/controllers/StarController.php on line 437

Notice: Undefined index: fotograficke-sluzby.eu in /var/www/web14/htdocs/application/modules/site/controllers/StarController.php on line 439