Rozhovor s fotografkou miminek a dětí Michaelou Ficovou

k1 FOTO Michaela Ficová

Jak dlouho se profesionálně věnujete fotografování?

Přibližně 9 let.

Chtěla jste se stát vždy fotografem miminek, nebo jak jste k této práci dospěla?

Spíš jsem k tomu byla přemluvena :-D Začínala jsem focením batolat a menších dětí. Pak se mi jejich rodiče začali ozývat na těhotenské foto a pak logicky i na focení jejich novorozených miminek. Nechtěla jsem je odmítat. Miminka mám ráda od malička, takže newborn foto mě baví, ale jsem ráda, že nejsem zaměřená jen tímto směrem. Jako rodinná fotografka mám práci pestrou. A je báječné sledovat, jak se rodiny rozrůstají a děti jak rostou. Z mých prvních newborn miminek jsou už školáci.

Předpokládám, že i ti školáci jsou i nadále zviditelněni vaším fotoaparátem?

Jen část. S většími dětmi už rodiče nechodí tak často. Možná jim přijde, že už nerostou taky rychle a není potřeba dokumentovat každoročně. Taky děti bývají stydlivější a ne každé se chce fotit.

Vzpomenete si na úplně první fotografii?

To si nevzpomenu. To jsem byla malá. Můj taťka hodně fotil (a fotí) a vyvolával doma fotky. A my se sestrou jsme si vždycky mohly docvakat zbytek filmu a pak jsme čekaly, co z toho vyleze. Takže pravděpodobně jedna z prvních fotek byla buď moje sestra, nebo nějaké zvíře venku.

Jaký je váš největší zážitek z dosavadních focení?

Při focení s dětmi je to vždycky zážitek. Ale jedno z nejlepších focení asi bylo, když jsme fotili na Špilberku Hermionu (postava z Harryho Pottera). Kolemjdoucí, včetně zahraničních turistů, z toho byli dost nadšení. Zastavovali se a fotili, jak fotím, nebo nám říkali jak je to super, že hned poznali, o co jde. Byl to fajn slyšet zpětnou vazbu a celkově to byl bezva den.

Jedná se o fotografii, kterou jste nám poslala?

Ano, je to ta "ve tmě", kterou pracovně nazývám "Cesta k Hagridově chýši". Je focená pod Petrovem, zbytek se pak fotil u hradu a v ateliéru. Na webu mám celou sérii fotek a dělali jsme i zákulisní video.

 

wwFIC 3037 Edit 2 FOTO Michaela Ficová

                              wFIC 4282 Edit FOTO Michaela FicováwFIC 5856 Edit FOTO Michaela Ficová

Jaký byl váš prozatím nejoblíbenější projekt?

Asi zrovna to pohádkové focení. V plánu mám další témata, ale bohužel současná situace nám je zatím nedovolila nafotit.

Je při focení důležitá komunikace s rodiči miminka?

Určitě. Komunikace je důležitá u všech focení. U miminek to platí dvojnásob. Pro většinu rodičů je mít miminko úplně nová situace a jsou si nejistí v mnoha věcech. Často mají strach, že miminko neusne. Jsou nervózní z toho, že brečí, i když je to třeba zatím chvilka. Proto se je snažím seznámit s průběhem focení a ujistím je, že to samé řeší většina rodičů. Hodně je uklidní, když zjistí, že sama mám tři děti.

Kdo vás inspiruje nebo inspiroval?

Že bych se inspirovala vyloženě nějakým fotografem, tak to asi ne. Ostatní moc nesleduju, nemám žádný fotografický vzor. Přijde mi, že mezi inspirováním se a kopírováním je moc tenká hranice. Já si chci dělat věci po svém, takže se nechám inspirovat obyčejnými věcmi v běžném životě.

Jaké jiné náměty vás lákají?

Chtěla bych se víc zaměřit na tematické portréty. Když byly zavřené provozovny, měla jsem čas přemýšlet o tom, kam se ve focení posunout. Focení portrétů na určité téma jsem vyzkoušela se svými dětmi a dětmi kamarádek a moc mě to baví. Je to kreativní a zase něco jiného než rodinné fotky.

Obdržela jste nějaké ocenění?

Když nepočítám umístění v TOP 10 v internetových magazínech tak ne. Nebaví mě se účastnit soutěží. Vlastně ani nevím, kde je hledat a jaká ocenění se u fotek udělují.

Pokud byste se přece jen měla chuť někdy do soutěží zapojit, pak na našem webu jsou některé vypsané: ZDE

 

 

                                  wFIC 8152 Edit FOTO Michaela Ficová      wFIC 8113 Edit 2 FOTO Michaela Ficová

 

Vystavujete?

Jako rodinná fotografka snad ani nemám co vystavovat. Ale už nějakou dobu si pohrávám s myšlenkou výstavy, která by přinesla něco užitečného. Tak třeba za pár let tomu dám formu.

Máte nějaký fotografický sen?

Mám. Že se budou lidi chodit fotit pro vytvoření vzpomínek, ne pro svoje ego. Spousta lidí jde na focení, aby se pak mohla pochlubit na sociálních sítích. Požadují nesmyslné úpravy svého zevnějšku. Přála bych si, aby se lidi víc brali takoví, jací jsou a hlavně, aby tak vnímali svoje děti. Aby se chodili fotit kvůli zaznamenání okamžiků, které už se nevrátí a které si pak budou za dlouhých zimních večerů společně prohlížet a vyprávět si o nich.

Hezký sen. Čím fotíte?

Nikonem. A z 99% používám pevná skla.

Co děláte kromě fotografování?

Ráda čtu, píšu, kreslím, tancuju. Pořád něco tvořím. Třeba si pletu nebo šiju rekvizity. Vždycky když si vymyslím něco, co není k sehnání, nezbývá než si to vyrobit.

Co byste poradila mladým umělcům na začátku kariéry?

Nechtít všechno hned. Člověk by si měl projít určitým procesem pokusů a omylů až si najde ten svůj styl, co mu sedne. A ani pak není zaručeno, že za pár let to nebude mít jinak. Umělecké směry jsou něco tak kreativního, že nejde posuzovat co je dobře a co špatně, co je hezké a co škaredé. Umění je cesta, která nemá žádný cíl. Prostě po ní jdete.

Děkuji za rozhovor a přeji vám, abyste se setkávala především se zákazníky, kteří se přijdou fotit pro radost ze vzpomínek.

 

Kontakt na Michaelu: ZDE

Firemní­ profil

Novinky e-mailem

Souhlasím s podmínkami GDPR

Přihlásit se

Logo star-snippets.com

Notice: Undefined index: fotograficke-sluzby.eu in /var/www/web14/htdocs/application/modules/site/controllers/StarController.php on line 437

Notice: Undefined index: fotograficke-sluzby.eu in /var/www/web14/htdocs/application/modules/site/controllers/StarController.php on line 439